Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Merhamet Her Dilde Ortak Lisandır / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 

Kahta’mızın gururu Zeynep nine kendi ihtiyaçlarını güçlükle karşılayacak yaşta olmasına rağmen, annelerini kaybetmiş 4 minik kedi yavrusuna bakma görevini üstlendi.

Zeynep ninenin insanlık dersi verdiği bu örnek davranış birçok ulusal kanalda, Kürtçe ve İngilizce yayın yapan kanallara haber kaynağı oldu.

Bu tür davranışların dünyanın her tarafında kabul görmesi, haber kaynağı olması merhametin her dilde ortak bir lisan olduğunun kanıtıdır.

Asırlık yaşına rağmen birçok fiziksel işlevini kaybetmiş olan ninemizin kalbindeki, işlevini yitirmeyen merhameti bizleri duygulandırdı.

Zeynep nine bu örnek davranışını son günlerde minik yavrularımızın canına kast edenlerin merhametsiz yüreğine balyoz gibi indirdi.

TV ekranlarında, sosyal medyada her gün duyduğumuz o korkunç haberler karşısında, nasıl bir toplumda yaşıyoruz diye kaygılanıp, ümitlerimizin yerle yeksan olduğu bir dönemde, içimizde hala iyi insanların yaşadığını görmek yüreğimize su serpti.

 Yaşadığımız acı tecrübelerden dolayı, hakkımızda yanlış bir düşünceye sebep vermemek için artık sokakta gördüğümüz bir çocuğu sevemez olduk öyle ki birine bir iyilik yaptığımızda kişinin bu iyilik karşısında endişe duymasından korkar olduk.

Oysa bizim insanımız davranışlarıyla yedi düvele örnek olurken, içimizden çıkan birkaç kendini bilmez insanla aynı kefeye konulmak bizleri derinden yaralamaktadır.

En büyük silahı merhamet olan bu milletin değerlerinin, gelenek ve göreneklerinin yozlaşmaması için hepimiz çaba göstermeliyiz.

Merhamet genellikle doğuştan vardır yada anne babaların çocuklara verdiği terbiye ve ahlak sayesinde kazanılır. Toplumun temel taşı olan ailelere ve toplumun mimarları olan öğretmenlerimize büyük sorumluluk düşüyor.

Hayat boyu mutlu ve huzurlu olabilmek için hayvanlara merhamet, insanlara merhamet ve doğaya merhamet…

Yaşantınızda keşke le re yer vermemek için merhamet duygunu elden bırakmamanız dileğiyle selam ve sevgiler…


 
 
6 Temmuz 2018 Cuma 11:18
Okunma: 843
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık